Olyan ásványvíz is létezik, amit valóban élmény inni

Olyan ásványvíz is létezik, amit valóban élmény inni

Magyarország sokak szerint “víz nagyhatalom”. Ez talán 2021-ben kevésbé tűnik fontosnak, pedig nem az. A világon több mint 1 milliárd ember nem jut hozzá elég ivóvízhez és még 2, 7 milliárd fő tapasztal évente legalább egy hónapig problémát a vízhez jutással. Ezt figyelembe véve egyértelmű, hogy Magyarországon a világ szerencsésebb feléhez tartozunk, hiszen nemcsak ivóvízhez tudunk hozzájutni, de nagyon nagy választékból lehet különböző jó minőségű ásványvizeket választani.

Olyan ásványvíz is létezik, amit valóban élmény inni

Kevesen tudják egyébként, de amit a boltban ásványvíz néven vásárolunk meg, az sokszor valójában forrásvíz. A különbség a kettő között pedig több dolog is, annak ellenére, hogy sokan szinonimaként használják a két szót. A forrásvíz általában kisebb mélységből származik, mint az ásványvíz, rövidebb idő óta találhatók ott meg, ezért ásványianyag tartalmuk általában alacsonyabb. Ezzel szemben az ásványvíz legalább 1000 mg / liter ásványianyagot kell, hogy tartalmazzon, védett (nem szennyezett) talajrétegből kell származni és még ezen felül is sok előírásnak kell megfelelnie.

Azonban mind a forrásvízre, mind az ásványvízre igaz, hogy a víznyerő helyen kell palackozni őket és csak szén-dioxidot (szénsavat) lehet hozzáadni extra ásványi anyagként.

Az ásványvíz és forrásvíz kategóriáinál jóval újabb fogalom az oxigénes víz, amelyet sokan a méregtelenítés folyamatában tartanak rendkívüli jelentőségűnek. De az oxigénes víz másban is segíthet, mint

  • a sejtek anyagcseréjének a serkentése,
  • a teljesítmény növelése,
  • a vér tejsavszintjét mérséklése,
  • a pulzusszám csökkentése sportolás közben,
  • sőt, a fogyásban is: a derékméretet, a testsúlyt, a testzsírt és a testtömeg indexet (BMI) is csökkentheti.

Azt is fontos megjegyezni, hogy bár sok mindenben a “méret a lényeg”, avagy “minél több, annál jobb” elvet érdemes követni, az étkezésben, táplálkozásban ez abszolút nincsen így. Ez a helyzet a különböző forrás- és ásványvizek ásványianyag-tartalma esetében is. Bár az ásványi anyagok fogyasztása jól hangzik, itt is meg kell tartani a mértéket. Több oxigénes víz esetében a teljes ásványianyag tartalom nem túl magas, a nátrium tartalom alacsony, míg a hidrogén-karbonát tartalom optimálisnak mondható.