Narancsbőr elleni krém

Minden, amit a narancsbőrről és kezeléséről tudni érdemes

Mi a narancsbőr?

A narancsbőr jellemzően a nőknél megjelenő elváltozás, amit a bőr alatti kötőszövetekben lerakodó lokális zsírfelhalmozódás okoz. A hivatalosan cellulit néven ismert fogalom népszerű nevét a narancs héjára hasonlító, egyenetlen megjelenésű bőrfelszínről kapta. A narancsbőr a nők 90%-át érinti különböző mértékben, testsúlytól függetlenül. Nem kóros tünet, nem betegség, így megjelenése nem köthető össze közvetlenül helytelen életvitellel, táplálkozással vagy fertőzéssel. Ugyanakkor nem igaz, hogy a megjelenés súlyosságára ezen tényezők ne lennének hatással.

A narancsbőr nem betegség, tehát nem lehet gyógyítani. A narancsbőr főként esztétikai probléma, ugyanakkor a látványában zavaró bőr magabiztosságunkra és közérzetünkre is hatással lehet, így a tünetek csökkentése fontossá válik. Sem a narancsbőr kialakulásának pontos oka nem ismert, sem eltüntetésének biztos receptje. A küzdelem mégsem hiábavaló, hiszen narancsbőr ellen krém alkalmazásával, különféle kezelésekkel és életviteli változtatásokkal is eredményesek lehetünk.

Kozmetikumok

A cellulit és a cellulitisz ugyanaz?

Nem! A hasonló neve miatt a cellulittel gyakran összekevert cellulitisz egy súlyos bakteriális fertőzés. A betegség ismertebb neve az orbánc, ami elsősorban (de nem kizárólagosan) az alsó végtagokon kialakuló bőrgyulladás. A cellulitisz tehát egy betegség, ami szakorvosi kezelést igényel. A cellulitnak és a cellulitisznek semmi köze egymáshoz.

Kiket érint a probléma?

A narancsbőr a serdülőkoron átesett nők olyan nagy részét érinti, hogy van aki megjelenését másodlagos női nemi jellegnek tekinti. Tehát a most sorra vett tulajdonságok nélkül is a nők többsége érintett. Miként sok fizikai adottságunknak, úgy a narancsbőrre való hajlamosságnak is vannak genetikai okai. Mindezek mellett a stressz és a mozgásszegény életmód is hozzájárul kialakulásához, megjelenésének súlyosságához. Hormonális változások miatt a terhesség alatt is gyakran jelenik meg a narancsbőr. Tényező a rassz is: leggyakrabban a kaukázusi fehér emberek érintettek, míg legkevésbé az ázsiaiak.

Ki kell emelni, hogy ritkább esetekben a fentiektől gyökeresen eltérő tulajdonságokkal rendelkező embereknél is kialakulhat narancsbőr, akár férfiaknál is. Előfordul, hogy akár gyerekeknél is felfedezhetőek a narancsbőr kezdeti tünetei. Sok kisbaba popsija is úgy néz ki, mint ha narancsbőrös lenne, ugyanakkor ennek más az oka és nincsen érdemi köze ahhoz, hogy felnőttkorban kialakul-e az embernél a cellulit.

Hol jelenik meg a narancsbőr?

A narancsbőr ott jelenik meg először, ahol egyébként is hajlamosak vagyunk zsírt elraktározni. Ez leggyakrabban a combokat, feneket, felkart jelenti. Viszonylag gyakori a has bőrén kialakul cellulit. A kemény típusú narancsbőr ezzel szemben a lábszáron, a comb külső oldalán és a derékon jellemző.

Súlyosság fokozatai

Három tényező alapján sorolhatjuk súlyossági kategóriákba a narancsbőr megjelenését. Amennyiben a narancsbőr a bőr összenyomására jelenik csak meg úgy a legenyhébb első kategóriába tartozik. A második súlyossági kategóriába akkor tartozik a narancsbőr, ha az álló testhelyzetben szabad szemmel látszik, és a legsúlyosabb harmadikba akkor, ha fekvő testhelyzetben is észlelhető.

Tévhitek a narancsbőr kapcsán

A narancsbőr kapcsán rengeteg tévhit él. A tévhitek egyfelől megbélyegzik a problémával küzdőket, másrészről a pontatlan vagy hamis információk és tanácsok követése a kezelést is hátráltathatja. Az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy a narancsbőr csak a túlsúlyos nőket érinti. Tény, hogy a narancsbőr kialakulásának egyik oka a nem megfelelő táplálkozás is lehet, de elsősorban genetikai okai vannak. Nem minden túlsúlyos nőnél alakul ki narancsbőr, mint ahogyan vékony nőket is érinthet a probléma.

Az előzőhöz kapcsolódó tévhit, hogy fogyás esetén a narancsbőr “magától” elmúlik. Mivel a cellulit nem sima zsírfelhalmozódás, hanem egy kötőszöveti elváltozás, ezért fogyókúra esetén sem feltétlenül múlik el. A megfelelő étrendet célzott testmozgással kell kombinálni ahhoz, hogy a fogyás a narancsbőrre is kedvező hatással legyen.

Tartja magát az a vélekedés is, hogy a narancsbőr az egészségtelen életvitel közvetlen eredménye, azt megfelelő táplálkozással és testmozgással biztosan el lehet kerülni. Miközben az életvitelnek valóban lehet köze a narancsbőr súlyosságához, de kialakulása nem az egészségtelen életmód feltétlen következménye. A következőkben szólni fogunk róla, van olyan típusú narancsbőr, ami a kifejezetten sportos hölgyek esetében gyakoribb.

Ugyan tipikus női problémának tartják a narancsbőrt, de kialakulása nem lehetetlen férfiaknál sem. A genetikai okok mellett a férfiak és nők közötti eltérő kötőszöveti tulajdonságoknak köszönhetően érinti kevésbé az erősebbik nemet a probléma. Ugyanakkor a hormonális változások és egészségtelen életmód a narancsbőrre hajlamos férfiaknál is felszínre hozhatja a bőrelváltozást.

Nem minden narancsbőr egyforma

Különböző típusú narancsbőrök léteznek, amik megjelenésükben és kezelésükben is eltérőek. Éppen ezért érdemes felismerni a típust, mert nem minden kezelés hatékony minden narancsbőrnél.

Lágy cellulit

A lágy vagy más néven zsíros cellulit a narancsbőr leggyakoribb megjelenési formája. Zsírtöbblettel rendelkező helyeken alakul ki, például a combon, fenéken, felkaron. Tapintása puha, a bőr kocsonyás, de nem fájdalmas. Mozgás közben a narancsbőr is külön mozog, nem feszes a bőrfelület. Kialakulása 30-40 éves kor körül jellemző. A súlycsökkentés, rendszeres mozgás, narancsbőr elleni krém használata és masszázs is jótékonyan hathat rá.

Kemény cellulit

A kemény vagy más néven rostos narancsbőr leggyakrabban fiatal, sportos nőknél jelentkezik. A bőr tapintása kemény, felülete gödrös, gyakran érzékeny vagy fájdalmas. A bőr feszes, ezért a narancsbőr együtt mozog a testrésszel. Akár már tinédzser korban is megjelenhet, jellemző területei a comb külső oldala, a derék, a hát és térd környéke. Gyors kezelése fontos, mert hosszabb jelenléte után gyakran már nem tűnik el a beavatkozások hatására sem teljesen. Semmilyen hatást nem gyakorol rá az edzés vagy az egészséges életvitel. Narancsbőr elleni krémekkel kezelhető, hatásos lehet a mezoterápia vagy az endermológia.

Ödémás cellulit

Rossz vérkeringésből adódó folyadék visszatartás okozza a legritkább és legnehezebben kezelhető narancsbőrt. Leggyakrabban a lábszáron keletkezik, ami oszlopszerűvé és fájdalmassá válik. Megjelenése a nők 20-as éveitől előfordul. Komplex kezelés javasolt a kiváltó okok megszüntetésére, hiszen itt gyakran már nem csak esztétikai, hanem egészségügyi problémáról is beszélhetünk.

Kezelési lehetőségek

A narancsbőr kezelésére számtalan házi praktika létezik, ezek hatásossága sokszor megkérdőjelezhető. Ugyanez igaz azon technikákra, amik pusztán a zsírcsökkentésre koncentrálnak: zsírleszívással nem tüntethető el a cellulit. A különféle narancsbőr típusok esetében eltérő kezelések lehetnek hatásosak, illetve az eltérő eljárások kombinációja is szükséges lehet. A tünetek csökkenthetőek, akár el is múlhatnak, de gyakran a kezelés abbahagyásával visszatérnek. A következőkben sorra vesszük a leggyakoribb kezelési módokat.

Életmódváltás

A tünetek súlyossága csökkenthető egészséges életmóddal, aminek része a tudatos táplálkozás és a rendszeres testmozgás is. Kerülni kell a finomított szénhidrátokat és a tartósítószereket tartalmazó ételeket. Fontos a cukorbevitel csökkentése, különösen érdemes figyelni arra, hogy a folyadékkal se vigyük azt be szervezetünkbe. Pusztán az is segít, ha figyelünk vízfogyasztásunkra: a nem elégséges folyadékbevitel elősegíti a narancsbőr kialakulását. Irányadó lehet az az ajánlás, miszerint testkilogrammonként 30 ml folyadék fogyasztása szükséges, ebben az italokon túl a levesek is benne vannak. A testsúlycsökkentés általában segít, de önmagában nem elégséges a narancsbőr elleni küzdelemben.

A narancsbőr megjelenésének oka a testméret hirtelen változása, akár pozitív, akár negatív irányba. Ez sajnos igaz akár a serdülőkori változásokra is, amikor a fiatal teste nőiessé válik. Míg egyes változások nem befolyásolhatóak, amennyire lehetséges a hirtelen testsúlyváltozásokat, akár hízás, akár fogyás kerülni kell.

Masszázs

A különféle masszázs technikák a vér- és nyirokkeringés élénkítésével, az anyagcsere gyorsításával küzdenek a gödröcskék eltüntetéséért. Hagyományos masszázs esetén választhatunk narancsbőr elleni masszázsolajat vagy krémet is. A narancsbőr kezelésében népszerű az endermológia, egy speciális görgős készülékkel történő masszázs, amivel a bőr kötőszövetét lazítják, a kollagénrostokat nyújtják, ezáltal egyenletesebbé teszik a bőrfelszínt. Az endermológia hatékonysága nem azonos mindenkinél, jelentős túlsúly esetén érdemes más kezeléssel ajánlott elkezdeni a narancsbőr elleni harcot.

Mezoterápia

Mezoterápiának azt az eljárást hívjuk, amikor mikroinjekciók segítségével különféle anyagokat juttatnak a bőr alá, közvetlenül a kezelni kívánt testfelületen. Ma már léteznek tű nélküli eljárások is, amik elektromos stimuláció segítségével juttatják a kívánt anyagokat a bőrfelszín alá. Cellulit kezelés során zsírbontó anyagokat használnak, amik közvetlenül fejtik ki hatásukat a narancsbőrt okozó zsírfelhalmozódásokban. Ennél a kezelésnél érdemes kihangsúlyozni, hogy hatékonysága csak bizonyos ideig látható. Amennyiben a narancsbőr kialakulásának kiváltó okai fennmaradnak úgy az újból meg fog jelenni. A mezoterápia kockázatokat rejthet és mellékhatások léphetnek fel, annak függvényében, hogy konkrétan milyen anyagot juttatnak bőrünk alá. Feltétlenül tájékozódjunk erről előre, bármilyen korábbi allergiánk vagy érzékeny reakciónk különféle kezelésekre valószínűsítheti a problémát. Konzultáljunk a kezelővel, orvossal a beavatkozás előtt.

Rádiófrekvenciás kezelés

A rádiófrekvenciás zsírbontó kezelés a kötőszöveti sejtek aktivitását fokozza, ami a bőr feszesítését, a narancsbőr megszüntetését segít célzott hőhatást kifejtve. A kezelés hatékony ugyan, de az eredmény nem állandó. Akárcsak az előző módszer esetében, itt is igaz, hogy a kiváltó okokat a kezelés nem szünteti meg, így a cellulit újra meg fog jelenni, ha nem változtatunk életmódunkon is egyben. Minden komolyabb beavatkozás, ami nem az életmódhoz vagy természetes gyógymódokhoz köthető (edzés, diéta, hagyományos masszázs stb.) kockázatokat és mellékhatásokat is hordoz. Érdemes ezekről megbízható helyről előre informálódnunk.

Vákuum

Hasonló elven működik mint az endermológia, tulajdonképpen ez is egy masszázs módszer aminek célja a nyirokáramlás serkentése és a kötőszövet lazítása, a zsírsejtek megbontása. A kezelés a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a bőrünkre helyezett üvegcsék alól kiszívják a levegőt, ami így erősen szívja bőrünket is az üvegcse belseje felé. Az üvegcsét a bőrünkön mozgatják, így mindig új szövetrészekben keletkezik feszültség, ami elindítja a kedvező folyamatokat. A módszer hatásos tud lenni, de nem fájdalommentes.

Hidratáció

A dehidratáció a cellulit kialakulásának egy katalizátora. A bőr egészségének megtartásához fontos annak megfelelő hidratáltsága, ami így ellenállóbb lesz. Zsírlebontó szerveink működése is csak megfelelő vízmennyiség fogyasztása esetén optimális, míg ennek hiányában több zsír raktározódik el szöveteinkben. A tudatos vízfogyasztással akár a már kialakult narancsbőr ellen is sikeresen küzdhetünk. Fontos, hogy energiamentes, cukormentes ásványvízzel vagy forrásvízzel hidratáljuk szervezetünket.

Cellulit krém

Narancsbőr krém használata kifejezetten egyszerű, akár önálló kezelésként, akár a fenti eljárások kiegészítőjeként alkalmazva is hatékony. A narancsbőr elleni krémek közvetlenül alkalmazhatóak a kezelni kívánt bőrfelületen, összetevői beszívódnak a bőrbe, ahol kifejtik jótékony hatásukat. Hatalmas előnyük, hogy bármilyen élethelyzetben használhatóak edzés vagy otthoni tevékenységek közben is. A krémek melegség érzést okozhatnak a bőrfelszínen, de használatuk sok narancsbőr elleni módszerrel ellentétben teljesen fájdalommentes, sőt kellemes. A megfelelő cellulit krém kiválasztásához több szempontot kell figyelembe vennünk.

Összetétel és hatás

A legtöbb narancsbőr elleni krém komplex összetételű, aminek eredményeként hatásuk is összetett. Hatóanyagaik a bőrön keresztül eljutnak a zsírpárnákig, ahol megkezdik azok bontását, égetését. Mindeközben javítják a nyirokkeringést, segítik a felesleges víz eltávolítását a szövetekből. Bőrtápláló hatásúak, egészségessé, feszessé teszik a bőrfelszínt. Tehát egyszerre szüntetik meg a narancsbőr kiváltó okait és mérséklik látható tüneteit.

A koffein, az L-karnitin, a paprika és a kolosztrum hozzájárul a bőr alatti zsírsejtek fellazításához és szervezetből való kiürítéséhez. A hialuronsav és a kollagén a bőr feszességéért felelős. A krém fő összetevőit több természetes olaj egészít ki, amik a száraz tapintású bőrfelületet hidratálják és a méregtelenítését segítik. A krém hatékonyságát növelhetik a kiegészítő összetevők is, mint az oxigénnel dúsított víz.

Alkalmazás különböző narancsbőr típusoknál

Mindezek mellett sem alkalmazható minden narancsbőr elleni krém minden narancsbőr típushoz. Érdemes tehát olyan készítményt választanunk, ami minden cellulit forma tüneteinek enyhítésében és megszüntetésében segíthet vagy olyat, ami megfelel bőrünk kezeléséhez.

Kényelmes használat

Nem elsődleges szempont, de nem is hagyhatjuk figyelmen kívül a krém alkalmazásának tulajdonságait. Keressük a kellemes hatású, könnyen beszívódó krémeket. Sok krémnek jellegzetes illata van, nem árt itt is olyat keresnünk, amit kedvelünk. Szintén fontos szempont, hogy a krémet használhatjuk-e sportolás közben vagy otthoni használatra tervezték, utóbbi esetben éjszakai vagy nappali krémről is beszélhetünk. A cellulit krémek komplex összetétele és tápláló mivolta miatt más területeken is használható: azaz olyan bőrfelületen is nyugodtan használhatjuk, ahol nem jelentkezett a narancsbőr.

Megelőzés

A cellulit elleni krémek kedvező hatásaikat akkor is kifejtik, ha nincs narancsbőrünk. A testmozgás hatékonyságát növelhetik, segítenek megelőzni a narancsbőr későbbi kialakulását és ápolják, feszesítik a bőrt.

Mi tévők legyünk?

Miközben fontos, hogy jól érezzük magunkat bőrünkben, annak is tudatosulnia kell, hogy az a testkép, amit kívánunk magunknak nem a narancsbőr konkrét lététől vagy hiányától egészségesebb. Sokkal inkább fordítva, ha a narancsbőr ellen életmódváltással, megfelelő táplálkozással, hidratálással, testmozgással, tápláló krémekkel küzdünk, akkor egészségesebbé fogunk válni, aminek örömteli mellékhatása lehet a cellulit tüneteinek mérséklődése vagy eltűnése. Pontosan ez az oka annak, hogy a durva beavatkozások – amik adott esetben tényleg sokkal gyorsabban eltüntetik a tüneteket – helyett olyan módszert érdemes választanunk, ami fenntartható, ami természetes, aminek nincsenek mellékhatásai, ami tartós eredményt hoz, azaz olyat ami lassabban, de a kiváltó okokra koncentrál a tüneti kezelés helyett. Biztosan elégedettebbek leszünk testünkkel, a változást fogjuk látni narancsbőrrel érintett testrészeinken is és ami a legfontosabb: magabiztosabbak leszünk és elmúlik az a szorongás, amit a cellulithoz kapcsolódó elvárások okoztak.